Moudrosti o akciích, burze, investování a penězích,
výroky, citáty, přísloví, pořekadla, rozumy a nápady od slavných a úspěšných investorů a spekulantů


Pojď sem, synku, uč se moudrým býti!
Toto nejsou jen komické fóry, ale často moudré rady, které je dobré následovat.
Chytří investoři uposlechnou staré moudrosti.
Dělej si sám svůj vlastní fond ze starých velkých západních akcií s dobrou dividendou od podniků s rostoucím ziskem!

Warren Edward Buffett a né Waren Bufet, Buffet ani Bufett, Varren ani Varen :
Vezme-li si investor na pomoc profesionály, vydelá jen 80% toho, co by dokázal sám.
Investuj na Main Street, né na Wall Street! (Pozoruj podniky a nestarej se, co delá burza!)
Deriváty jsou financní zbrane hromadného nicení.
Opce by se mely zakázat.
Neni fair, ze díky financním sázkám jsou statisíce pracovních míst zniceny a celá prumyslová odvetví se zhroutí, i kdyz jsou vlastne uplne zdravá.
100 dolaru dnes povazuji za 50 000 dolaru za 30 let. (To delá průmerný rocní rust +23 %.)
Neptej se na kurz akcie, ale na hodnotu, kterou dostanes! (Vnitrní hodnota akcie musí být vyssí nez kurz, kdyz akcii kupujeme.)
Není důlezitá cena akcie, ale hodnota, kterou za peníze dostaneme. (Meli bychom koupit jen akcie podniku, kde lze ocekávat, ze pri dosazení jejich spravedlivé hodnoty za 10 let dnesní kurz nekolik stovek procent stoupne.)
Zbohatne ten, kdo investuje do podniku, který stojí méne, nez je hoden. (To muze znamenat napríklad P/B pod 1, P/S pod 1, P/E pod 15 a soucasne podnik musí zvysovat zisk, trzbu, cash flow a vlastní majetek.)
Koupit akcie protoze rostou, to je ten nejhloupejsí důvod.
Pravidlo 1.: Nikdy neztrácej peníze! Pravidlo 2.: Nikdy nezapomen pravidlo 1.!
Riskuje se, kdyz se neví, co se delá.
Kdo není ochoten akcie 10 let drzet, nemel by ani pomyslet drzeti je 10 minut.
Nepozoruj burzu, ale podnik!
Kup akcie levne, neprodávaj nikdy!
Při nákupu akcií si představte, ze bude burza 5 let zavřená a nepujde akcie prodat! (Je dobré kupovati jen akcie podniku, kterému přístích 5 let důveřujeme.)
Při klesajících kurzech investoři nic neztratí, jen desinvestoři.
Proc mám kupovat druhou nejlepsí akcii, kdyz mohu mít tu nejlepsí.
Mej strach, kdyz ostatní jsou chamtiví, bud chamtivý, kdyz ostatní mají strach!
Kdo s malým výdelkem prodá, nedocká se velkého výdelku. Úspesný investor má hodne trpelivosti, koupí akcii hluboko pod spravedlivou cenou a prodá vysoko nad spravedlivou cenou.
Vetsina lidí se zajímá o akcie, kdyz se zajímají vsichni. Nejlepsí cas je ale koupit, kdyz se nikdo o akcie nezajímá.
Más pravdu, né kdyz s tebou ostatní souhlasí, ale kdyz tvoje fakty jsou správné.
S dostatkem insider-informací a s milionem penez můze být clovek uz za rok ruinován. (Warren Buffett cte názory analytiků jen, kdyz nejsou v novinách zádné jiné vtipy.)
Kdo si koupí od kazdé akcie nekolik kusů, nemá portfolio ale ZOO.
Hochu, hochu, kdybych jen jednal podle Bena Grahama, pak bych byl o celý kus chudsí.
Uciti se z vlastních chyb muze prijít draze. Kdyz se z vlastních chyb poucíte, pak ze startovního kapitálu 100 000 máte uz jen 10 000 a nízký profit budoucí léta. Kdyz se poucíte nejprve z chyb jiných, pak muzete startovat s 100 000 a budoucí léta muzete mít z akcií profit více nez 10x vyssí nez v 1. prípade. Nestudujte úspechy jiných, ale chyby jiných, ctete jen knihy, kde jsou popsány chyby investoru a zádné knihy jen s úspechy. Je dulezité uciti se, co clovek musí cinit, ale také uciti se, co by clovek v zádném prípade nemel cinit.
Wall Street je jediné místo, kam jezdí lidé v Rolls Royce, aby si nechali poradit od lidí, kterí jezdí metrem. (Buffettovi se zdálo vzdycky podivné, ze úspesní a inteligentní lidé, kterí nahromadili velké jmení, se ptají na radu obchodníku z burzy, kterí jsou sami chudí a neschopní si poradit, jak zbohatnout a proto zkousí zbohatnout s temi provizemi od bohatých, které umí na své sluzby naverbovat a jejich provize stoupají, cím víc tech tipu lidem prodají. Proto se Warren Buffett ani nepodívá, co analytici z Wall Street písou, nebot jejich prognózy jsou vzdy prílis optimistické, nebo jsou s nimi nekomu zavázáni.

Benjamin Graham, Ben Graham Grossbaum :
Spekulace se stává v tom okamziku smrtelná, kdyz ji zacnete brát vázne.
Risiko není v nasich akciích, ale v nás samotných. Risiko je to, co vidíte v zrcadle. Preceníte-li, jak dobre svoji investici rozumíte, nebo preceníte-li svoji schopnost preckati krátkodobý pokles kurzu, pak nehraje roli, jakou akcii koupíte a jak se akcie na burze vyvíjí.
Trpelivost je nejdůlezitejsí ctnost investora. Nejvetsí chyba je usilovat o rychlé peníze. (Daytraders chybují stále.)
Investuj jen do akcií podniku, kdyz jsi si jistý jeho dobrým vývojem prístích 5 let!
Inteligentní investor je realista, který od pesimistu koupí a na optimisty prodá.
Budoucí hodnota kazdé investice je funkce aktuálního kurzu. Cím více zaplatíte, tím mensí bude výnos.
Nejgeniálnejsí financní strategie spocívá v tom, nevydat více nez se prijme.
Dobrý management podniku dokáze dobré kurzy akcií, spatný management spatné, proto nekdy dochází ke konfliktum s vedením podniku. Vedoucí podniku jsou pomocníci akcionáru a správci jejich majetku a podle zákona jsou povinni jednati jen v zájmu akcionáru.
Duvěrujte vasemu vědění a znalostem a kdyz jste prisli k dobrému výsledku, pak jednejte a necekejte na ostatní!
Technická analýza není veda. Neosvedcila se jako spolehlivá pro docílení výdelku na burze. Nemuze býti dlouhodobe úspesná. Teoretický základ technické analýzy spocívá v chybné logice nebo na prostém tvrzení.

Peter Lynch, Petr Lynch Linch :
Často není nekolik let videt závislost mezi úspechem podniku a úspechem jeho akcie, dlouhodobe je závislost stoprocentní. V té pocátecní rozdílnosti je klíc k úspechu. Vyplatí se trpelivost a míti levné akcie úspesného podniku.
Peníze jsou velký prítel cloveka, kdyz je posleme do práce. Zacneme-li brzy investovat, dosáhneme dne, kdy nás investice uziví. (Dobré je investovat uz jako 20-letý, jeste pred kupováním auta a pred dovolenou v zámorí.) Mladý clovek má nejvetsí kapitál sveta = čas. Čas vytváří peníze. Kdo chce peníze za pár let zpátky, nemel by kupovat akcie.
Nikdy se nezamiluj do nejaké akcie! (Kazdá akcie jednou zklame. Je dobré deliti stejnomerne peníze na akcie 6-10 podniků a institucí různých oborů a z různých zemí a kontinentů.)
Akcie neví, ze jsem ji koupil. Akcie neví, ze vám patrí.
Kdyz najdete akcii s trvalým P/C 2, meli by jste vzíti hypotéku na vás dum a tolik akcií koupit, kolik jich dostanete. (Samozrejme; podnik musí zvysovat rocní zisk, nestací jen, ze je akcie levná. A nutno diverzifikovat a delit peníze ruzné akcie.)
Prezkoumáte-li 50 podniků, najdete 5 podniků s výbornými bilancemi, které profesionálové prehlédli a akcie zůstaly levné.
V kazdé industrii a v kazdém kraji můze pozorný clovek najít velkorysé podniky dlouho pred tím, nez je profesionálové objeví. (A zrovna tak najdeme jeste pred profesionály podcenené akcie podniku, který letos znacne hodlá zvýsit zisk.)
Akcie prvotrídních podniků z branzí, o které není práve zájem, nám prinesou pozdeji nejvyssí výnos.
Kdybych se vyhnul nejaké akcii, byla by to ta nejzhavejsí akcie z nejzhavejsí branze, akcie o které se nejvíce mluví.
Zapomente prognózy pro úroky, pro hospodárství, pro dolar, pro olej a prognózy pro burzu a koncentrujte se na to, co se stane s podnikem, do kterého jste investovali!
Dlouhodobe portfolio peclive vybraných akcií prekoná vzdy portfolio dluhopisů. Portfolio z lajdácky vybraných akcií dlouhodobe neprekoná ani puncochu penez pod matrací.
Nejvetsí ztráty nevznikly tím, ze lidé koupili akcie a ony pak spadly, ale tím, ze lidé nekoupili akcie, které pak stouply.
Je-li vse ostatní stejné, pak +20 % rocne rostoucí podnik s P/E 20 má mnohem výnosnejsí akcii nez podnik rostoucí +10 % s P/E 10. (To asi ale neplatí pro G +60 % a P/E 60.)
Jen tehdy je laik hloupejsí nez profi, kdyz se laik podle profesionála rídí.
Kdyz setríte a usetrené peníze investujete do akcií, aby vám kapitál rostl rustem kurzu a dividendami, dostanete známku 1. Kdyz celou mzdu utratíte, dostanete známku 3. Kdyz nakupujete byt, auto a dalsí veci na kredit a obírá vás banka o úroky, dostanete známku 6. (Z penez musíme dostávat úrok, z penez nesmíme platit úrok.)
Clovek muze ztratit 5% az 10% kapitálu rocne, kdyz portfolio nebo fond pojistí opcemi proti ztráte 5% az 10% rocne.
U dobré akcie je pokles kurzu jen tehdy tragedie, kdyz se akcie prodá, namísto ji prikoupit. Pro mne je pokles kurzu výhodná prílezitost nadejnou akcii prikoupit.
Nejlepsí cas koupit akcii je ten den, kdyz jste jako v obchode presvedceni, ze získáte solidní zbozí za výhodnou cenu. To je zvláste pri korekci kurzu a na konci krachu akcií.
Vetsinu penez jsem udelal ve 3. nebo 4. roce drzení akcie.

André Kostolány, Andre Kostolany Kosto :
Časopisy, televizní vysílání a internetové stránky o akciích jsou jenom zábava. Říditi se podle doporučení k akciím je jistá cesta k chudobě.
Hospodárství a burza se chovají stejne jako pán a pes na procházce. Pán jde pomalu dopredu a pes bezí chvíli vpredu a chvíli vzadu. (Pri P/E 30 je akcie nebo index pred hospodárstvím, pri P/E 10 je akcie nebo index vzadu.)
Graf akciového indexu má takový smysl jako graf prumerných horecek vsech pacientu kliniky.
Kdo nemá zádné peníze, musí spekulovat. Kdo má trochu penez, nesmí spekulovat. Kdo má hodne penez, muze spekulovat.
Kdo to umí, vydelává dostatek penez s akciemi, ti ostatní radí jiným jak vydelati s akciemi a písou knihy.
Kdyby byla spekulace na burze lehká, nebyli by delníci. Kazdý by byl spekulant.
Důvodem spekulace je touha rychle bez práce vydelati hodne penez.
Spekulanti sází na zprávy a události, které jsou napsány od journalistů.
Kdyz vsichni spekulují s jednou akcií, vetsinou se to nevyplatí.
Zprávy nedelají kurzy, ale kurzy delají zprávy.
Kdyz kurzy rychle stoupají, koupí hlupáci, to uz bude brzy cas akcie prodati. Kdyz kursy klesnou, je nutno koupiti, protoze hlupáci v panice prodávají. (Nutno ale pockat s nákupem na zacátek rustu akcie.)
Koupiti, kdyz ostatní prodávají a nechtejí! Prodati, kdyz ostatní kupují a mají o akcii veliký zájem!
Vzíti, kdyz ostatní chtejí dáti, dáti, kdyz ostatní vezmou.
Na burze polopravda znamená celou lež.
Casto musí clovek na burze zavríti oci, aby mohl lépe videt.
Z výdelku na burze patrí 1/5 spekulantum a 4/5 brokerum a bankám.
Rozdíl mezi burzou a tramvají? Na burze se nezvoní k nástupu a k výstupu.
Za rozjetou tramvají a rychle rostoucí akcií se nesmí utíkat. Jiste prijde brzy dalsí prílezitost.
Kdo se spokojí s malým ziskem na burze, není hoden velkého.
Investor investuje dlouhodobe a kolísání kurzu ho nezajímá. Spekulant má predstavy brzkého vývoje kurzu. Hrác nepremýslí, ale následuje trendy nebo tipy.
Kurzy akcií reagují z 10% na fakty, 90% je psychologie. (Ale casto je lepsí koupiti radsi akcie nezadluzeného podniku se stále stoupajícími zisky. Jenom mladé biotechnologické firmy zisky nemají a zijí z príspevků a z prodeje akcií.)
S úspesnými investory a s úspesnými spekulanty nelze mluvit o akciích a nelze mluvit o strategiích, protoze by mnohé z jejich recí mohly negativne ovlivniti nás úspech s akciemi.
Jakmile se nejvetsí pesimisti obrátí v optimisty, musí se burza co nejrychleji opustit.
Cyklus pohybu burzy: korektura - pozitivní zmena nálady - pozitivní prehánení - korektura - negativní zmena nálady - negativní prehánení - korektura.
Nemohou-li kurzy dále stoupati, musí klesati.
Nez vznikne boom a po krachu panuje velké ticho. To co se deje mezi nimi, je jen hluk bez velkého rozumu.
Burzovní akciový tip, doporucení analytiků je úmyslne falesná informace vzbuzující zájem o akcie, které autor tipu nebo jeho klient chce výhodne prodat.
Hausse je v panice narozena, roste ve strachu, dozrává v optimismu a zemre v euforii. (Hausse je dlouhodobý růst vetsiny akcií.)
Nelze se spolehnouti a jednati podle burzovní fámy. U akcií nelze duverovati ani rade vlastního otce.
Kdo není schopen si vytvorit vlastní mínení a rozhodnutí, ten nesmí na burzu.
Celá burza závisí jen na tom, jestli je více akcií nez idiotů, nebo více idiotů nez akcií.
Nikdy neverme tomu, ze ti co dnes kupují nebo prodávají jisté akcie, toho o té akcii vedí více, nez my sami víme! Casto jsou to jen vetsí sílenci nebo hlupáci nez my. (Ani kdyz zrovna dnes kupují manageri fondů nebo banky a pojistovny akcie, my nekoupíme to samé ten samý den. Oni ale musí obcas rozdelit peníze na akcie a nejsou to peníze jejich, ale peníze klientů.)
I dobrý spekulant můze být léta bezůspesný.
Pro vývoj kurzu není důležité, co se dnes deje, to uz je v kurzu obsaženo. Důležité je, co se bude díti zítra a pozítrí.
Computer nám oznámí jen to, cím byl nakrmen. Byl-li naplnen hnojem, zase jen hnuj vyleze.
Vseobecné mínení na burze nemá cenu ani cent.
Nejtezsí vecí na burze je míti vlastní mínení a delati opak toho, co ciní vetsina.
90% spekulantu na burze nemá zádné myslenky ani úvahy, vetsinou jen následují stádo.
Kdo chce dobre spáti, koupí obligace, kdo chce dobre jísti, dá prednost akciím.
Kdyz burza na dobré zprávy uz nereaguje, burzu opustit! Kdyz spatné zprávy prestanou pusobit, zas akcie koupit!
Banka není tvuj prítel.
Peníze na burze nedelá clovek hlavou ale zadkem. (Mimo velký dvouletý krach akcií, je dobré akcie drzet alespon 4 roky.)
Nikde na svete nepotká clovek tolik hlupáku na metr ctverecní jako na burze.
Moje srdce lezí nalevo, moje hlava napravo, moje penezenka ani vpravo, ani vlevo, ale uz dávno v Americe.
Smeje-li se fondsmanager, pak pláčou klienti.
Puvab burzy pusobí také na diváky a ti maji casto vetsí úspechy nez ti starí profis, nekdy z predtuchy, nekdy ze stestí, ale casto díky jejich trpelivosti.
Ctenári neverte guru, zcela jedno, co slibuje!
Klienti neverte makléri, zcela jedno, co slibuje!
Seriózní investori by nemeli vzíti hedgefondy ani klestemi.
Nevýhoda akciové investice je, ze investor muze denne sledovat kurzy jeho akcií a to k jeho nejvetsí skode také ciní.
Stoupá-li burza, prijde publikum, klesá-li burza, odejde publikum.
Bez zkusenosti na burze je tezké míti dobré nervy.
Neexistuje dobrý financní ministr, jen spatný nebo jeste horsí.
Spekulant musí jako krokodýl spáti s otevrenýma ocima.
Casto burza reaguje jako opilý, pláce pri dobrých zprávách a smeje se pri spatných.
Ctení grafu akcií je věda, která marně hledá, co vědění dokáze.
Ztráty bank budou zestátneny, výnosy bank budou privatizovány.
Vypnete media, aby jste si zachovali jasnou mysli! Zustante klidní, i kdyz to je tezké v turbulentních casech!

Ladislav Konečný, Ladislav Konecny Konecný :
Dlouhodobý investor nesmí reagovat na rating analytiků. Krátkodobý spekulant může reagovat na rating analytiků koupit-buy a prodat-sell, ale až za týden a reagovat jen opačně než analytici oznamují. Je dobré pri ratingu sell za týden koupit, pri ratingu buy za týden prodat.
Investor si delá starosti pred nákupem akcie a po nákupu akcie uz akcii zapomene a celý rok kurz nevidí. Trader si delá starosti az po nákupu akcie, protoze musí rychle prodat, kdyz akcie nekolik procent klesne, nebo nekolik procent vyroste.
Dělej si sám svůj vlastní fond ze starých velkých západních akcií s dobrou dividendou od podniků s rostoucím ziskem!
Pro zacátecníky, traders, spekulanty nebo zbabelce s nákupem akcií zacnou starosti, oni kazdý den sledují kurzy a pri poklesu akcie rychle prodávají. Pro investory kupujíci uz léta akcie na nekolik let s nákupem akcií starosti skoncí, oni uz mají vsechny peníze v akciích a uz se nestarají, který den koupit a vetsinu akcií pár let prikupují, dokud podniky zvysují zisky a dokud nejsou jednotlivé akcie nebezpecne predrazené.
Kvůli pozitivní zpráve o podniku v tisku nelze koupit jeho akcie! Je nutné kontrolovat, zda podnik ocekává letos a prístí rok nad 10% růst zisku a zda je akcie fundamentálne levná!
Kvůli negativní zpráve o podniku v tisku nelze prodat jeho akcie, kdyz vidíme v internetu a tisku, ze podnik ocekává letos a prístí rok nad +10 % růst zisku a akcie je fundamentálne levná!
Kdyz akcie klesly na polovinu, tesíme se, ze můzeme kvalitní akcie levne prikoupit.
Akcie za 100 euro je nekdy levnejsí nez akcie za 1 euro. Zálezí na P/E, P/B a P/S.
Tak dlouho nějaký nápad zde budete považovat jen za fór, až to sami zažijete. Chtěli jste koupit, nebo koupili nějakou akcii za 6 000 euro, s někým o tom mluvíte a on vám tu akcii zprotiví tak, že ji nekoupíte nebo záhy prodáte a ona pak rostla +100 % za půl roku a ta diskuse s hlupákem s univerzitou vám zabránila vydělati.
Když najdeme atraktivní akcii - podle dobrých bilancí podniku minulých 5-10 let a očekávaného růstu zisku príští 2 roky a výhodných fundamentálních hodnot akcie, je nutno vyhýbat se diskusním fórum a nikoho se na akcii neptat a nereagovat na špatné zprávy o podniku! Jinak nám výbornou akcii nekdo zprotiví. A mohla nám akcie přinést stovky procent za 10 let. Nikdo toho neví o akcii více, než my sami, když jsme viděli víceleté bilance podniku a fundamentals té akcie.
Namísto ponozek dávejte detem k Vánocím nekolik kvalitních starých velkých západoevropských a amerických akcií na jejich konto, at získají zájem o investice a dojdou pak k důchodu s miliony! Také Warren Buffett dával detem akcie namísto dárků.
Jestlize jsi z obce, ruce pryc od opce!
Nikdy se nedívej na grafy akcií na cerném podklade! Budes to videt cerne a smutne.
V lednu, dubnu, cervenci a v ríjnu oznamují podniky bilance za minulý kvartál. Je vhodné koupiti akcie podniku s dobrou bilancí uz pred ocekávanou dobrou bilancí. Zisk za minulý kvartál nezaslouzí jakoukoliv reakci. Jen prístí kvartál a prístí rok je dulezitý.
Kdyz sezeneme peníze na jednu ze dvou naplánovaných akcií, koupíme nejdríve tu, která uz roste. Je jeste cas koupit tu, co jeste růsti nezacala. Vetsinou budou pokracovat i nadále ta jedna do kopce, ta druhá vodorovne.
Kdyby vláda nebo banky rozhodly nekolik hodin pred otevrením burzy o záchrane nejakého podniku pred bankrotem, akcie nekupujeme ihned, otevírací kurz akcie muze být uz prílis vysoko a behem dne uz zase klesat. Dobré je pockat s nákupem 3 az 14 dní, az se akcie uklidní a zacne růsti zdrave.
Jestlize rostou stovky procent za rok akcie vysoce zadluzeného podniku, protoze umírající podnik byl pred zkrachováním zachránen, ale letos i prístí rok ocekává podnik vysoké ztráty, ten výdelek s akciemi hlupákům nezávidme, kterí na dobrý fundament nedbají.
Zacne-li se na burze prodávat nová akcie, na kazdého se nedostane a je predrazená. Vetsinou pak kurz týden klesá. Je dobré aspon týden pockat s nákupem.
Je lehké prodati lidem akcie a fondy, kdyz se jim ukáze, jak vysoko uz vyrostly. Mohou být ale na zacátku hlubokého pádu. Koupit jen akcie podniku, který ocekává letos více nez o 20% vyssí zisk nez vloni, kdyz P/E akcie je pod 15, P/S pod 2, P/B pod 2! Bohuzel, ocekávaný zisk podniku letosní rok a prístí rok v magazínech a na internetových stránkách analytici kazdých pár mesíců upravují a z letosního růstu zisku ocekávaného v lednu se můze stát v prosinci i pokles zisku. Růst akcie zobrazuje růst zisku podniku. Nevyplácí se koupit rychle a vysoko vyrostlé akcie, které musí zase klesnout, kdyz zisk podniku roste pomaleji.
75% az 80% casu akcie rostou. Takze po obvyklém 2- az 3-letém krachu by mohly akcie 4 az 7 let stoupat. Vetsinou rostou akcie bez velké korekce 4 roky od extrémne hlubokého dolíku. V hausse = v býcím trhu 3/4 akcií roste a v baisse = v medvedím trhu 9/10 akcií klesá. Behem velkého 3-letého krachu vsech akcií je riskantní kupovati nekterou z tech mála akcií, které rostou. Radeji pockat na vseobecný růst akcií.
Behem zvysování úroků centrální banky FED americké akcie vetsinou vzdycky rostly, 1988, 1994, 1999 i 2005. Neplatí tedy castý názor, ze zvysování úroků provází pokles akcií. Naopak; rust úroku svedsí o rustu hospodárství, který provází rust akcií.
Kazdou velkou chybu je nutné jednou udelati. Prodat rostoucí akcie prílis brzy. Koupit draze akcie s P/E 100. Kdyz nás to bude léta mrzet, budeme to stále pamatovati a uz nebudeme opakovati.
Nejznámejsí krátkodobí akcioví spekulanti byli nekolikrát v zivote bez penez, zatímco nejznámejsím dlouhodobým akciovým investorum miliony vetsinu let pribývaly. Studujme tedy fundamentální analýzu a vyberme si pak levné akcie starých velkých podniků a bank z USA a EU, které zvysují zisk. Kdyz se po 3 letech zacne dobre vydelávat s akciemi, je mozno si teprve peníze vypůjcit. Ale kredit je nutno spláceti jen malou cástí z výplaty ze zamestnání. Nelze splácet kredit z výdelku s akciemi, který je znacne nepravidelný. Snad bude pak rocní růst naseho kapitálu v akciích nebo dividendy vyssí nez ztráta s úroky za kredit.
Není dobré kupovati akcie podniku, od kterého se nenajdou ve více mediích bilance a fundamentální hodnoty akcie, bráti údaje jen z jedné webstránky nestací.
Kdyz analytik verejne publikuje rating buy, privátne kamarádům můze radit akcie nekupovat
Úkolem analytiků je pomoci investorům - pomoci investorům od penez. Agentury analytiků založili v USA židi, aby pomohli podnikům prodati akcie a aby lidi s jejich falešnými doporučeními obrali o peníze. Goldman, Lehman, Bernstein, Oppenheim, Salomon, Schwab, Warburg.
Jestli mi ty akcie neporostou, tak dojdu na burzu s holí.
Považujte Evropu za Spojené státy evropské, tak jako jsou Spojené státy americké. Mužete bydlet kdekoliv. Narodit se na východě Evropy, pracovat uprostřed států evropských, důchod strávit na jihozápadním pobřeží Spojených států evropských.
Krize a krach znamenají ztrátu pro ty, kdo prodávají se ztrátou akcie a fondy. Krize znamenají výnos pro ty, kdo nakupují levne akcie a fondy.
Kdo chce vydelat s akciemi a fondy, bude denne ovlivnován automatickými systémy a tisíci hlupáku a zbabelcu, kterí prodávají klesající akcie a fondy a bude i pár let v mínus s kapitálem kleslým na 1/2, nez dosáhne konecne ocekávaný výnos. Nutné je míti jen levné akcie od podniku s rostoucím ziskem a s nadprumernou dividendou a neprodávat je se ztrátou. (
Nejvetsí neprátelé investoru jsou pesimisti a proroci krachu a krize. Nereagovat na jejich slova! Oni jsou za jejich slova placeni od hedgefondu, nebo chtejí vydelat s vlastní spekulací na poklesu kurzu akcií, nebo se chtejí proslavit, aby pak vydelali s jejich nesmyslnou knihou o krachu akcií nebo krizí hospodárství.
Proces jednoduchého zbohatnutí na burze dlouhodobým drzením levných akcií od zdravého a rostoucího podniku byl jen na dva roky prerusen velikou financní krizí 2007-2009.
Dejte na rady makléru a budete v maléru!
Value investor je stastný, ze mu patrí banka Wells Fargo, ze mu patrí elektrárna Ibedrola, ze mu patrí telekom AT&T, ze mu patrí koncerny Siemens a Royal Dutch Shell. Jakmile uz nebude jejich stastný majitel, pak je s výnosem na burze prodá. Nejprve ale dostane tisíce eur dividend. Zatímco trader rychle nakupuje nejaký ticker ABC nebo ABB nebo ABD a kdyz se splete v písmenku, pak se vubec nic nestane, vzdyt ten ticker ABC jako ABD zas za hodinu prodá.

Různí autoři, ruzni autori :
Od chlapa s plnícím perem můzete být rychleji o peníze okradeni nez od chlapa s pistolí. Bo Diddley
S penezi je to jak s toaletním papírem. Kdyz je clovek potrebuje, je to naléhavé. Upton Beall Sinclair
Investice do znalostí prinásí nejlepsí úroky. Benjamin Franklin
Investujte do akcií vzdy velké sumy! Nezbohatnete, kdyz vydeláte +100 % s 1 000 euro. Zürich Axiom
Kdyz se pro diverzifikaci rozdelí peníze na akcie, dluhopisy a zlato, vyrovnají se výdelky se ztrátami a nezbyde vůbec zádný výdelek a investovaný kapitál zůstane stejný. (Jen akcie prinesou bohatství.) Zürich Axiom
Nedbejte na mínení vetsiny! Pravdepodobne se mýlí. Zürich Axiom
Budto pracujeme za peníze, nebo peníze pracují za nás. Bernard M. Baruch
Kdo celý den pracuje, nemá cas vydelati peníze. John D. Rockefeller
Na burze je mozno vydelat veliké sumy. Ale ne nákupy a prodeji. Veliké zhodnocení kapitálu dosáhne trpelivý investor. Kupte kvalitní akcie, kdyz jsou kurzy dole a uz nedejte akcie nikdy z ruky! Vetsina lidí tento jednoduchý základ nechce pochopit. (Kupují prílis pozde a prodávají prílis brzy.) Jean Paul Getty
Koupit az, kdyz se myslí vyhnouti se riziku, znamená mnohdy koupit prílis pozde. Jean Paul Getty
Mel jsem akcie, ty tak spatne bezely, ze jsem byl rád, ze se u nuly zastavily. (Stestí, ze neklesly pod nulu.) Jim Cramer
Zádné peníze nejsou uzitecneji pouzity nez ty, o které jsme byli osizeni, nebot za ty jsme koupili chytrost. Arthur Schopenhauer
Kde je hodne penez ztraceno, je mozno i mnoho vydelati. Johann Wolfgang Goethe
Burza je jako páternoster. Není nebezpecné projeti sklepem, clovek musí jen zachovat nervy. John Kenneth Gallbraith
Kdo kupuje stejné akcie jako ostatní, dosáhne stejné performance jako ostatní. John Templeton
V dobe nejvetsího pesimismu a nezájmu o akcie je nejlepsí cas akcie koupit. V dobe nejvetsího optimismu a nejvetsího zájmu o akcie uz bude brzy cas akcie prodat. John Templeton
Jediný investor, který nemusí diverzifikovat je ten, který investuje vzdy stoprocentne správne. John Templeton
Nelze za penezi bezeti, ale jíti penezím naproti. Aristoteles Onassis
Hin und her macht Taschen leer. (Casté obchodování s akciemi vyprázdní kapsy. Aktivní management akciového portfolia prinásí kupodivu vetsinou nizsí růst kapitálu, nez roste akciový index.) Franz Kafka
Pro nekoho je stará kosile jiz bohatství. Jiný je s deseti miliony chudý. Franz Kafka
Nesmíte se dívat na vlny kolem, ale na obzor, jinak se vám udelá spatne. Princ Al-Waleed Bin Talal
Znáti správný okamzik pro nákup a prodej je uz polovina úspechu. Lépe je koupiti spatnou akcii ve správný cas, nez koupiti dobrou akcii ve spatný cas. Thomas Mann
Jde-li o tvé peníze, důveruj jenom jedinému cloveku, tobe samotnému. (Nikoho se neptej na akcie!) Tom Gartner
Kdyz se vsichni experti shodují, je nutno býti na pozoru. Bertrand Russell
Akcie rostou ze dvou důvodů: 1) Akcie rostou pro popularitu a to tak dlouho, az nejaký expert tu bublinu nechá prasknout. 2) Akcie rostou pro růst zisku podniku a to tak dlouho, az zacne zisk podniku klesat. Larry Williams
Kdyz stoupne P/E indexu Dow Jones na 30, pak jsou problémy za dverma. (A pak je nejlepsí vsechny americké a západoevropské akcie prodat a 3 roky nekupovat.) Larry Williams
Dlouhodobe nejméne klesají akcie s dobrým výnosem dividend, s dividendou rozdelenou na 2-4 rocní platby. Protoze hodne lidí zije z dividend a akcie pri krachu neprodávají. Larry Williams
Za celých posledních 30 let rostly akcie s dividendou z indexu S&P500 2x více nez akcie bez dividend. Larry Williams
Neůspech inspiruje víteze, ale neůspech znicí zbabelce. Robert T. Kiyosaki
Bankrot je krátkodobý, ani chudoba nemusí být být věčná. Robert T. Kiyosaki
Jestli chceš být bohatý a šťastný, nechoď do školy! Robert T. Kiyosaki
Peníze musí cirkulovat, má-li z nich být uzitek. John Law, 1705
Nikdo neplánuje zkrachování, spíse se zkrachuje, protoze plánování chybí. Charles L. Minter
Chytrý muž nedelá vsechny chyby sám. On nechá také ostatním šanci. Winston Churchill
Expert je clovek, který pozdeji presne muze ríci, proc se jeho prognóza nesplnila. Winston Churchill
Věř jen statistiky, které jsi sám zfalšoval! Winston Churchill
Mnozí považují podnikatele za prašivého vlka, kterého by mel clovek zabít, jiní míní, že je kráva, kterou mohou nepretržite dojit, jen málokdo v nem vidí kone, který táhne vuz. Winston Churchill
Lidé mající miliony jsou budto hledáni od policie, nebo chráneni od policie. (Príjemné je míti jenom tolik penez, abychom nemeli strach.) Fritz de Crignis
Kdyz je clovek mladý, myslí, ze peníze jsou vsechno a kdyz je starý, zjistí, ze to bylo vsechno. Oscar Wilde
Bohatý se nestane clovek z penez, které vydelá, ale z penez, které neutratí. Henry Ford
Vyloupení banky je iniciativa diletantů. Skutecní profíci zalozí vlastní banku. Berthold Brecht
Clovek musí být odvázný a opatrný, chce-li dosáhnout velkého jmení a dosáhl-li jej, potrebuje 10x tolik rozumu, aby mu to jmení zůstalo. Nathan Mayer Rothschild
Nechci hodne dobrých investic. Chci jich jen nekolik, nicméne výjimecných. Philip Fisher
Udás-li kurz, neríkej k tomu cas, udás-li cas, neríkej k tomu kurz a kdyz jsi mel jednou pravdu, stále to nechávej vedet ostatní! Gottfried Heller: jak se státi guru.
Nejhorsí chyby delá clovek s úmyslem nejakou chybu napraviti. Jean Paul
Kdyz spekulujete, ztratíte vsechny vase peníze. Myslete stále na to! Alfred H. Newburger
Kdyby investori usilovali o výnos 12% rocne a ne o 50% týdne, byly by jejich dlouhodobé výsledky o moc lepsí. Charles Dow, 1890
Value investor by mel platit jen za to, co vidí a ne za to, co doufá. Charles Brandes
S penezi si clovek nemuze koupit zádné prátele, ale dostane prvotrídní neprátele. Spike Milligan
S prací se stal z opice clovek a s penezi se stal clovek zas opicí. Matthias Scharlach
Problémy s penezi jsou lepsí nez problémy bez penez. Malcolm Stevenson Forbes
Nedostatek penez je koren vseho zla. Mark Twain
Bankéri jsou lidé, kterí ti za dobrého pocasí pujcí destník, ale chteji jej zpátky, jakmile zacne prset. Mark Twain
Kdyz existuje pro akcii uz nekolik doporuceních prodat, pak akcie nemuze jinak nez stoupat. Kdyz vychází uz 5. rating sell, uz se pravdepodobne zacíná akcie zotavovat. Stephen T. McClellan
Vlastenec musí býti vzdy pripraven bránit svou zem proti své vlastní vláde. Edward Abbey
Peníze bez rozumu je vzdy nebezpecná vec. Napoleon Hill
Akciová spolecnost je podnik, ve kterém vedoucí zamestnanci ciní, jako by patril jim. Akciová spolecnost je rafinované zarízení k osobnímu obohacení bez osobní zodpovednosti. Ambrose Bierce
Burzovní maklér je nekdo, kdo peníze lidí tak dlouho investuje, az jsou celé zpotrebovány. Woody Allen
97% toho, co se povídá o burze, meli by jste nejlépe ihned zapomenout. Henry Blodget
Warren Buffett je sice skvelý investor, presto by jste nemeli zkouset cinit to samé jako on. Henry Blodget
Stock picking je nejjistejsí cesta vás kapitál co mozná nejrychleji zniciti. Henry Blodget
Ignorujte vetsinu a predevsím ignorujte experty! Henry Blodget
Nezkousejte prekonat index! Henry Blodget
Investice by mela býti dlouhodobá vazba, nebot krátkodobé obchodování znamená hráti ztrátovou hru. Pro poplatky a dane. Také nekupujes a neprodávás tvoje auto nebo lednicku 50x za rok. Pat Dorsey
Základní investicní proces je jednoduchý: analyzuj spolecnost a odhadni hodnotu akcie! Investovati úspesne znamená koupit skvelé podniky za výhodnou cenu. Nejskvelejsí podnik je spatná investice, je-li koupený za prílis vysokou cenu. Stále mej v pameti, ze je jedno, co akcie udelala od doby, kdy si ji koupil! Pat Dorsey
Recese je, kdyz o práci prijde soused. Deprese je, kdyz prijdes o práci ty. Harry Truman
Kdyz je vláda financne závislá na bankérích, jsou to oni a nikoli hlavy vlád, kdo je pánem situace, protoze ruka, která dává, je výs nez ruka, která bere. Financníci postrádají vlastenectví a mravnost, jejich jediný cíl je výnos. Napoleon Bonaparte
Peníze hrají nejvetsí roli v urcování smeru historie. Karl Marx
Dejte mi moznost tisknout a ovládat peníze národa a nebude me zajímat, kdo tvorí zákony. Mayer Amschel Rothschild
Peníze jsou nové otroctví, které se od toho starého lisí skutecností, ze je neosobní, není zádný lidský vztah mezi pánem a otrokem. Lev Tolstoj
Lidé jsou léta obetí falesné ideologie: Financní branze predpisuje státu, co musí delat. Stát, který se tomu podrídí, dostane problémy jako ta krize 2007-2008. Oskar Lafontaine
V USA má investmentbanker Henry Paulson jako financní ministr ukázat cestu z krize. To je jako kdyby chef drogové mafie byl vedoucím komise proti obchodu s drogami. Oskar Lafontaine
Není zádných pochyb, ze Alan Greenspan má celosvetovou financní krizi na svedomí. Joseph Stiglitz
Alan Greenspan krizi vynalezl. Wolfgang Gerke
Greenspanova politika sama bubliny vytvorila. William Fleckenstein
Za kazdým velkým majetkem se skrývá zlocin. Honoré de Balzac
Který bankér dobrovolne spustí kalhoty a prosí o pomoc. (Tím myslel Hermann Otto Solms, ze by nejaká banka chtela pomoci miliardovým kreditem od centrální banky)
V socialismu se nejprve zestátnilo a pak ruinovalo, naproti tomu v kapitalismu je nejprve ruinováno, aby se pak zestátnilo. Erwin Pelzig = Frank Markus Barwasser
Stát není tvuj prítel. Bruno Bandulet
Cynik je clovek, který zná cenu vseho, ale nezná hodnotu niceho. (Cynik bez ohledu, studu a citu zesmesnuje a zpochybnuje hodnoty.) Oscar Wilde
Investmentbanker jsou prolhaní, arogantní komedianti, kterí jejich lásku k penezím staví nade vse a sami sebe za ni prodají. Anne T.
Zkusení makléri vyrizující spekulace s opcemi se sami privátne opcí ani nedotknou. (Nic neriskují.) André Köttner
Nekoukejte tolik na televizi a více toho prokouknete! Andreas Clauss
Televize není pravda. Televize je jen pitomý zábavní park. Televize je cirkus, karneval, cestující tlupa akrobatu, vypravecu, tanecníku, zpeváku, zongléru, krotitelu lvu a fotbalistu. Je to byznys na zabíjení nudy. A vy u ní sedíte den za dnem, noc za nocí. Peter Joseph
Kdo každý mesíc usetrí 100 euro bude za 500 let milionár. To je hezké. 500 let - žádný problém. Kde ale mám vzít každý mesíc tech zatracených 100 euro? Chin Meyer
Pojistení nám neprinese žádné peníze, když máme stestí. Nejlepsí ochrana je tedy bujné portfolio. Jonathan Clements
Bez dluhu nic nefunguje. Setrivost nás nedelá bohatsí, ale chudsí. Dluhy jsou olejem v soukolí tržního hospodárství. Cím vetsí dluh, tím lépe. Soucasný blahobyt by nebyl možný bez vynalezení kreditu. Nase celé bohatství vzniklo pomocí dluhů. Thomas Strobl
Euro je jedna z nejvetsích vymozeností lidstva. Jamie Dimon, séf J.P. Morgan Chase
Euro je úspesná vec, ale dolar je srot mena. Walter Wittmann
Skutecne uzívat si muze clovek jen ty peníze, které pracne vydelal. Ale kdyz je pracne vydelává, nemá cas si je užzívat. Aldous Huxley
Akciové portfolio by melo být sestaveno jako fotbalové muzstvo. K tomu jsou potreba nejen útocníci, ale i dobré strední pole a silná obrana. Gottfried Heller

Neznámí autoři, neznami autori :
Na burze je mozno vydelati více jak 1 000%, ale je mozno jen 100% ztratiti.
Tvoje peníze nejsou ztraceny. Jenom je má někdo jinej.
Kdo chce získat určitě 40%, nekoupí si akcie ale alkohol.
Úspěšný burzián nevydělá na vlastní chytrosti, ale na hlouposti jiných. (Ale vlastní inteligencí se vydelá spolehlive a více. Mysli na strategii Warrena Buffetta!)
Investujte do akcií inteligentne a nebudete mít na burze konkurenci!
Panika na burze vznikne, kdyz se v burzovním sále objeví medvěd.
Nevíme-li si rady, uvážíme jak by se zachoval začátečník a pak uděláme opak toho!
Vydělávat s akciemi znamená pokoušet se ostatní okrásti o peníze, zatímco ostatní se pokouší okrást mne.
S úroky se snaží banky náš kapitál urazit.
Kdyz vsechny akcie hluboko klesají, je mozno dostati 40% jedine v alkoholu.
Volte akcie tak důkladně, jako by jste měli za celý život jen 20 voleb, jen 20 akcií dovoleno !
Nedelej si ze zádné akcie prítele! Jako prítele si porid psa!
Uděláme více peněz, když nic neděláme. (Je myšleno: kvalitní akcie neprodáváme, ale léta držíme.
Kupujte akcie jako cokoliv v obchodech, kdyz je zvlástní nabídka za snízenou cenu!
S akciemi se vydelá vzdycky. Jednou vydelás ty a jindy zase ti ostatní.
Pri P/E 30 musí podnik 30 let pracovat, aby vydelal na dnesní cenu akcie, kdyby byl netto zisk podniku kazdý rok stejný.
Míra úspesnosti insideru pri obchodech s akciemi lezí u 33%. Hoditi si mincí je tedy s 50% jistejsí, nez napodobit insidery pri obchodování s akciemi.
Kdyby investor vzdy investoval do akcií, kterým analytici predpovídají zádný nebo nepatrný rust = rating sell, mel by prumerný rocní výnos 30%. Kdo by vsadil na nejoblíbenejsí firmy s nejlepsími prognózami, mel prumerný výnos jen 9% rocne.
Ideální míry 90-60-90 vyžadují i ženy od mužů. 90 let starý, 60 milionů na konte a zbývá mu jen 90 dní života.

Nic neroste pořád, ale pořád něco roste.
Nejvetsí chyba mnohých spekulantů je touha co nejrychleji zbohatnout. Ale Řím také nebyl postaven za den.
Nic neomámí rozum tolik jako vyhlídka vydelati bez námahy peníze.
Jak rychle zchudneme? Kdyz se pokusíme s akciemi rychle zbohatnouti.
Jak prijdeme k malému jmení na burze? Kdyz zacneme spekulovat s velkým jmením.
Úspěch s prvními akciemi v životě může býti škodlivý! Clovek je pak lehkomyslný, vytahuje se a riskuje se vsemi penezmi na jedinou akcii, nebo si i vypůjcí peníze na akcie. Nebo si brzy koupí opce. A pak je katastrofa nevyhnutelná. Kdo hned na zacátku vyhraje, mnohdy navzdy ztratil. Nejlepsí je, kdyz se první rok s prvními akciemi v zivote i pres veliké úsilí nic nevydelá. Pak velká opatrnost, nedůverivost a strach nám zůstanou a mely by navzdy zůstat.
Nezbytný základ akciového trhu tvorí chyba. Peníze se vydelávají hlavne chybami ostatních.
Spekulace je experimentování s náhodou.
Jsi na ceste k úspechu, kdyz pochopís, ze ztráty jsou jenom objízdky.
Kdo propadá panice pri poklesu kurzu, nemel by akcie nikdy kupovat.
Pocet labilních investorů je vyssí nez pocet stabilních investorů.
Sell in May and go away! But remember to come back in September. Come back again on St Leger day. (Prodej akcie v kvetnu a jdi od toho! Ale nezapomen vrátit se zpátky na burzu druhou sobotu v zárí!) To je nesmysl.
Trend is your friend. (Trend je tvuj prítel.)
Akcie je fair ocenena, kdyz je P/E stejné jako ocekávaný růst rocního zisku.
Doufej v to nejlepsí a bud pripraven na to nejhorsí!
Kdyz taxikári dávají radu, kterou akcii koupit, je velký krach akcií uz nedaleko.
Důvodem k prodeji akcie můze být, kdyz podnik kazdý rok platící dobrou dividendu, ji jeden rok vynechá. To svedsí o problému dosáhnout zisk a to způsobuje pokles kurzu akcie.
Spekulování je nejnebezpecnejsí, kdyz to nejjednoduseji vypadá.
Kdo výse stoupá, nez by mel, padá pak hloubeji, nez by chtel.
Kdo nevyjde s málo penezi, nevyjde ani s hodne penezi.
Im Herbst sind Bäume kahl und leer, an manchen hängt ein Aktionär. (Na podzim jsou stromy lysý, na mnohém akcionář visí.)
S akciemi se neprodelá, dokud se neprodá. S akciemi se nevydelá, dokud se nekoupí.
Kdo neprodá, nemá zádné ztráty. Kdo nekoupí, nedocílí zádný výdelek.
Kdo se bojí ztráty penez, nemůze vydelati s akciemi.
Vyhráti znamená nemíti zádný strach pred ztrátou.
Kdyz uz se verí najíti klíc k úspechu s akciemi, tak zase zmení zámek. (Strategie je vhodné obcas opravovat a zkouset i nové strategie.)
Panika je nejhorsí rádce v investicích.
Strach je neprítel náladových investorů, je ale prítel fundamentalních investorů.
Tlustá penezenka je neprítel nadprůmerných zisků investicí.
Nejvetsím neprítelem na burze je clovek sám sobe.
Burza je tvůj sluha. Není to tvůj pán.
Akcie je podíl na podniku a zádný los loterie.
Investor by mel v akciích vlastnit cást dobre prosperujícího podniku tak dlouho, jak dlouho by chtel být sám majitelem celého podniku a nespokojit se s malým výdelkem z prodeje akcií za nekolik dní.
Není dobré kupovat stejné akcie jako Warren Buffett, ale je dobré vybírat si sám akcie podle strategie Warrena Buffetta.
Pořadí pravdivosti: nejdříve je pravda, potom polopravda, potom lež, potom analýza grafu, potom statistika.
Kdyz se vsechno vypocítá, nic se pak nepodarí.
Statistika je presný soucet nepresných císel.
K cemu je nám presný výpocet z jen ocekávaných a odhadovaných výsledků podniku pro prístí rok?
Zádné zprávy jsou dobré zprávy.
Spekulant akcii koupí pri spatných zprávách, kdyz uz prestane padat a prodá brzy po dobrých zprávách, kdyz prestává růsti. Po dobrých zprávách uz můze být rust brzy u konce, nebot ti, kdo zprávu oznámí, uz mají masivne akcie dávno nakoupeny, coz zpusobilo ten růst kurzu.
Úspech s akciemi má ten, kdo jedná jen podle vlastního mínení a rozhodnutí a delá opak toho, co delá vetsina ostatních.
Je prekvapující, ze inteligentní tvrde pracující lidé bezstarostne investují mnozství penez do akcií podniku, o kterém témer nic nevedí.
Nekupovati akcie, o které je velký zájem! Kdyz vsichni hledají zlato na stejném míste, mají malou sanci neco najíti.
Nikdo nezbohatne, kdyz investuje do stejných akcií jako vsichni ostatní.
S mínením vetsiny jeste nikdy nebyly na burze vydelány velké peníze.
K pramenům se dojde proti proudu. Jen mrtvé ryby plavou po proudu.
Mnozí bezí za burzovními trendy, ale úspesný je ten, kdo trend vypátrá vcas.
Malá mensina lidí vydelává s akciemi mnohem více nez průmer a na úkor vetsiny, protoze investuje dlouhodobe do kvalitních akcií.
Kupte vase slamené klobouky v lednu a vase kozichy v cervenci! (Kupte akcie, dokud jsou levné a není o ne zájem!)
Dobrá zpráva podniku svede zacátecníky k nákupu akcie. Nekupujeme! Poslední tri dny uz muze být vetsina reakce akcie na dobrou zprávu v kurzu obsazena.
Akcie je jako horící zápalka. Kdo ji dlouho drzí, ten si spálí prsty. (To platilo jen od brezna 2000 do ríjna 2002.)
Trpelivost je úspechem lovce.
Chcete-li, aby vase akcie stoupaly, potrebujete je jen prodati.
Je dobré býti na strane mensiny, protoze je to vzdy ta chytrejsí strana.
Pesimista je jediný hnůj, na kterém nic neroste.
Pesimismus mne delá slepým, zatímco analýza oci otvírá.
Kazdý burzovní guru má nekdy správnou predpoved, jenomze nikdo neví, kdy to bude.
Pred velkými krachy akcií ocekávalo vzdy daleko více analytiků a gurů dalsí růst kurzů, nez jich ocekávalo pokles kurzů.
Je jednodussí jednati dle mínení gurů, nez si sám lámati hlavu. Ale zkuste sami premýslet a najdete v tom potesení. Kazdý muze casem nabýti znalostí, ale sám myslet je vzácný dar prírody.
Se špekem se chytnou myši, se sliby se chytnou akcionáři.
Na burze panuje chamtivost, strach, nebo bezradnost.
Proti lenosti je lékem chamtivost.
Víceletý růst akcií koncí a zacíná hluboký pád, kdyz uz se o akciích mluví se stejne velkým zájmem jako o fotbale.
Víceletý růst akcií koncí a zacíná hluboký pád, kdyz uz se o akciích píse na titulních stránkách vseobecných novinových deníků.
Víceletý růst akcií koncí a zacíná hluboký pád, kdyz uz se o akcie zacnou zajímat i taxikári a uklízecky. Jen pár taxikárů je ale tak chytrých, ze se zajímali o akcie i pri nejnizsích kurzech roku 2002, 2003, 2009.
Nejlepsí okamzik koupiti akcie pro víceletou investici je ten den, jakmile máme nekolik tisíc na konte. (Né az budou akcie uprostred rustu.)
Kdyz se kupují akcie kazdorocne pri nejvyssím rocním kurzu, je po mnoha letech drzení akcií průmerný rocní růst kapitálu jen o 1% nizsí, nez kdyz se kupují léta ty samé akcie pri nejnizsím rocním kurzu.
Mínení vetsiny bývá casto chybné a otvírá prílezitost vydelati.
Cím více lidí verí v nejaký vývoj na burze, tím jistejsí je, ze nastane opak toho.
Jakmile jsou uz vsichni optimisti, je krach akcií nedaleko.
Hodne lidí nevydelá nic na burze, protoze dají na rady, na tipy, na doporucení nekoho.
Kdo chce zbohatnout s akciemi, musí správne odhadnout budoucnost a vetsina ostatních se musí zmýlit.
Nic neomámí tolik rozum, jako prílis lehce vydelané peníze.
Je nutné analyzovati, co jsme s akciemi udelali spatne a co vedlo k úspechu. Není dobré delati stejnou chybu dvakrát.
Pri investování a spekulování se musíme rídit stále rozumem a nikdy né pocitem.
Nové veci prodávaly burzy roku 2000: horký vzduch a bubliny.
K nejvetsím chybám zacátecníků a spekulantů patrí prehnaná reakce na stoupající nebo klesající kurzy akcií. Oni se cítí dobre, kdyz jejich akcie stoupá a mizerne, kdyz jejich akcie klesá. Warren Buffett se cítí dobre, kdyz jeho akcie klesají, protoze pak jich může více koupit.
Pozorování krátkodobého růstu kurzu a rychlá reakce na zmenu kurzu, to je dvojitá hloupost. Není zaruceno, ze akcie po signálu koupit dostatecne poroste. Není zaruceno, ze po signálu prodat akcie dostatecne klesne. Lepsí je s akciemi velkých, starých, amerických a západoevropských, dobre prosperujících podniku a bank léta nehýbat. To je bez práce a bez rizika.
Nikdy nedávej vsechna vejce do jednoho kosíku! (Rozdeluj peníze vzdy pravidelne na více akcií z ruzných zemí a ruzných branzí!)
Clovek by mel drzeti jenom akcie tolika podniků, kolik si troufá míti detí.
Kdo má 25 ruzných akcií, ten to prehnal s tou diverzifikací portfolia a ví prílis málo o kazdém z tech podniků. Akcie 4 az 6 podniků v portfoliu (maximálne 10) stací.
Velká diverzifikace můze prinésti horsí nebo stejný růst portfolia jako růst akciového indexu.
Diverzifikace napomáhá ignoranci.
Na kazdou akcii musíme míti odvahu dáti 10% vsech nasich penez aspon na 5 let, jinak si najdeme radeji jinou akcii, o kterézto kvalite jsme více presvedceni!
Vysoké P/S nad 5 je extrémne nebezpecné.
Tech 5 akcií indexu Dow Jones s nejnizsím P/E, P/B, P/S a P/C rostlo za 30 let 2x více nez index a tech 5 akcií indexu s nejvyssími temito pomery rostlo 2x méne nez index.
Výber akcie je důlezitejsi nez timing. (Načasování)
Más-li o firme nebo akcii pochybnosti, akcii nekupuj!
Daytrading je jako sbírat mince pred válcovackou. (Výdelek je jen nekolik mincí. Jednou bude daytrader preválcován.)
Daytrading je práce za peníze. Rozumné je ale, kdyz peníze pracují samy bez nás, tedy ne daytrading.
Jeden akciový fond rostl za minulých 12 měsíců +130 %. Přišel do banky jeden doktor a chtěl dáti na ten fond 100 tisíc na půl roku, aby vydělal 65%.
Nikdy nelze kupovat si akcie proto, ze uplynulých 12 mesíců +100 % rostly! Nutné je kupovat levné akcie s P/E pod 15, P/B pod 2, P/S pod 2, jestlize podnik ocekává letos nad +20 % růst zisku.
Kazdý spekulant se stane jednou investorem. Zmoudří. Nebo nechtel prodat akcii se ztrátou a namísto zamýslené krátké spekulace, cekal léta, aby se dostal do plus. Proto je dobré krátkodobe spekulovat jen s akcií s aspon 4% dividendou, je-li akcie 2 roky v mínus, alespon chodí dividendy 4% z kapitálu rocne.
Nikdo není tak bohatý, aby se nemohl zas státi chudým.
Kdo je bohatý, není vzdy také stastný, ale kdo je stastný, ten je bohatý.
Nezálezí na tom, kolik vydeláme, zálezí na tom, kolik utratíme. Vetsinou cím víc se vydelá, tím víc se utratí. Na zbohatnutí stací podprůmerná mzda, ale dlouhá léta kazdý mesíc nutno velkou sumu usetrit a s kvalitními akciemi dlouholetou investicí kapitál znásobit. Za nekolik let je na tom clovek s podprumernou mzdou vzdycky lépe, nez clovek s nadprumernou mzdou, který neumí setrit a neumí moudre investovat. A mnozí milionári dojdou do duchodu chudí.
Peníze lezí na ulici. Clovek musí jen vedeti, na které ulici.
Skromnost, to je to pravé bohatství!
S akciemi se nechá snadno krásne vydelati. Stací o akciích napsati knihu.
Poslední kosile nemá zádné kapsy.
Čím více obchodujete, tím méne vydeláte. Pro poplatky a dane. Kdyz investori drzící akcie více let vydelali v USA 1991-1997 průmerne 18,5% rocne, pak krátkodobí spekulanti vydelali jen 11,4% rocne, pro poplatky a dane.
Kdyz Wall Street zakasle, nemecká burza dostane chripku.
Stop loss orders prinesou více ztrát nez uzitku.
Malý investor muze lépe vydelat nez velcí investori. Nez velcí investori, fondy a banky za miliony az miliardy vsechny akcie nakoupí nebo prodají, trvá to 6 az 12 týdnu, zatímco malí investori ten nákup za 2 000 az 10 000 euro mají za 10 sekund hotov bez limitu pro kurz hned první den té velké zmeny kurzu, pro velký obchod od instituce.
Kdo investuje od svého 15. roku do 65. roku 1 000 euro kazdorocne, má pri rustu akcií +20 % rocne za tech 50 let 45 milionu euro, za 30 let má 1 milion euro, za 33 let má 2 miliony euro, za 38 let má 5 milionu euro, za 42 let má 10 milionu euro. Z jednorázového vkladu 1 000 euro bez pridávání penez a +20 % rustu rocne máme 1 milion euro za 38 let, 2 miliony euro za 42 let, 3 miliony euro za 44 let, 5 milionu euro za 44 let, 10 milionu euro za 51 let.
Akcie rostou proto, ze je vetsí zájem koupit nez prodat. Kurzy akcií klesají proto, ze je vetsí zájem prodat nez koupit.
V čínské řeči je krize a sance totéz slovo.
Pri dluhu milion más problém, pri dluhu miliardu maji problém banky.
Po dlouholetých výzkumech se zjistilo: Performance akcie je závislá na velikosti obydlí chéfa podniku. Kdyz chéf práve koupil prílis veliký dum se zahradou nebo prílis velký byt, prístí 3 roky klesává akcie podniku -25 %. Kdyz chef podniku bydlí skromne, prekonává akcie podniku rocne o 15% akciový index. Kdyz umre chefovi podniku díte (nebo paní), klesává prístí 3 roky zisk podniku o -21 % (nebo o -15 %).
Value investori se dozívají vysokého veku 80 az 110 let, zatímco manageri hedgefondu, traders a spekulanti dostávají po tricítce uz svuj první infarkt.
Strategie je umení ve správný cas ciniti správné veci.
Máš recht, jenomže naše koza měla dva rechty a stejně chcípla.
Dobře zabalená hloupost může znít jako moudrost.
Akcie je jako žena, člověk ji nikdy nerozumí.
První kniha, která roku 1688 vysla o burze se jmenovala Zmatek zmatků, Die Verwirrung der Verwirrungen, Confusion, autor Joseph de La Vega. (Warren Buffett ale zjistil roku 1950, ze investování do akcií muze býti také bezpecné a jisté, value investing.)
Dejte nám vaše peníze a my vás uděláme bohatými! Reklama od Investors Overseas Services, IOS, americká židovská investicní spolecnost s fondy, chef Bernard Cornfeld. Firma zkrachovala 1973.
Peníze nejsou vse, ale pomohou cloveku lépe zustati v kontaktu s jeho detmi.
Technický analytik, to je něco jako lhář. Trader, to je něco jako lhář a výtaha. Je-li někdo trader (obchodník), tedy mu přejme upřímnou soustrast a litujme ho. A trader veteran, to už je invalida na vozíku s akciemi poškozený.
Asi v 90. letech byl proveden test, pri kterém opice náhodne vybrala akcie, které se pak vyvíjely lépe nez akcie vybrané od studovaných expertu. Pak se vyptávali lidé, jak se ta opice jmenuje a kde bydlí, aby si od ní nechali poradit s akciemi.
Na burzách se obchoduje s budoucností.
Co je spekulacní bublina? Kdyz zákony nabídky a poptávky prestanou platit a kupují se predrazené akcie a levné akcie nikdo nechce.
Medvedí trhy - velké krachy akcií, zacínají vzdy euforií, po které prijde extrémní predrazení akcií a nikdy nezacnou pesimismem pri levných akciích. Tedy máme-li nekdy pesimismus a levné akcie, pak se nechystá krach akcií, ale boom a jsme pred býcím trhem.
Dukazem pro recesi a zastavení rustu hospodárství v USA je pokles mnozství transportovaného zbozí a pokles indexu Dow Jones Transportation Average Index z 20 akcií transportujících podniku = DJT.DJI. Roste-li mnozství transportovaného zbozí a roste-li index DJT.DJI, není a nehrozí recese v USA.
Akciové indexy jsou grafy horečky burz.
Akcie velmi rády podle zdi starostí rostou.
Bez levného cash není pozdeji crash.
Proc koupilo roku 2000 tolik lidí akcie? Protoze zjistili, ze mnohý clovek s akciemi zbohatnul.
Hrbitov pro jasnovidce má velké oddelení pro ekonomy.
Kdysi nejvíce vylekaly Americany slova: "Jsem od vlády a prinásím pomoc." Nyní nejvíce lekají Americany slova: "Jsem od vlády a uz taky nevím jak dál."
Propásti rally akcií je horsí pocit nez vydrzet období ve ztráte, nejhorsí je ale pocit prodávat akcie se ztrátou.
Return of capital má prednost pred return on capital.
Láska k lidem a k sobe samému a k této planete, to je to jediné, co dává zivotu smysl. Peníze a vsechno ostatní jsou proti tomu jen bezvýznamný cajk.
Cím více investoru ocekává nejakou událost, tím méne to ovlivnuje kurz akcie.
V 19. století nebyly centrální banky, financní trhy se samy korigovaly a krize nebyly tak veliké jak dnes, kdyz se konjunktura udrzuje umele na zivu.
Dnes se musí báti lidé více financního poradce nez teroristu od Al Kaidy.
Analytici nejsou inteligentní: do funkce analytika berou v Londýne kohokoliv po základní 9-leté skole, stací jen, kdyz umí clovek duveryhodne lhát, je zkorumpovaný a snese hodne alkoholu.
Pro burziána není vetsí bolesti, nez kdyz burza roste a on se nezucastní. To je mnohem horsí nez býti zainvestovaný, kdyz akcie klesají. Kdyz akcie rostou a clovek je nemá, má clovek nestastný pocit: "Vsichni vydelávaji, jen já ne." Ale kdyz akcie klesají a snizuje se hodnota portfolia nekolik mesícu, pak má akcionár uklidnující pocit: "Ostatním klesají akcie taky."
Stará zidovská moudrost je: rozdelit jmení na tretiny a po tretinách investovat do drahých kovu, nemovitostí a cenných papíru. Peníze v kovech by mely býti rozdeleny na tretiny na zlato, stríbro a platinu. A kupovat je po kilech a ukládat do trezoru a pojistit proti ztráte. Nemovitost by mela býti pojistena proti ohni. Cenné papíry mohou býti akcie blue chips od málo zadluzených starých velkých podniku s dobrou dividendou nebo dluhopisy podniku i státu.
Trpelivost je hořká rostlina, ale má sladké ovoce.
Bezcenné papíry definice: Bezcenné papíry jsou investicní produkty od bank Goldman Sachs a Lehman Brothers, konstruované z nezaplacených amerických kreditu na nemovitosti, prodávané prevázne v Evrope a v Hongkongu.
Dríve jsem pracoval na burze. Pak jsem dal na radu mého brokera, jakmile dosáhne moje IQ hodnotu 20, abych prodal.
Buy low, sell high! Kaufe billig, verkaufe teuer! Compra barato, vende caro! Kup levne, prodej draze!

©   Nejdelší česká sbírka burzovních moudrostí. Kdo kopíruje , mohl by dáti link sem.   ©

  ! A teď začít vydělávat 1. milion s akciemi !      

home - index     České akcie     fundament České akcie     Evropské kvalitní akcie     Euro akcie signály
USA kvalitní akcie     US akcie signály     techno akcie     zajímavé akcie     Warren Buffett akcie     BRKA
farmacie + biotech     indexy     moudrosti     analýza fundamentální     technická analýza     druhy grafu
Dow Jones fundament     Dow Jones grafy     US bank akcie     praxe akcie     investice     filtry počítadla
DAX akcie     krach 1929     krach 2000     mustrdepo     privatizace     tunely     paradís     2006     2007
2008     2009     2010     2011     2014     2020-2040     komodity     fondy     penize jako dluh     duch doby    
Benjamin Graham - Peter Lynch - Philip Fisher - John Templeton - Andre Kostolany
Diskusní fórum pro akcie investice fondy diskuse o akciích česká a slovenská diskuse   vtipy